×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۴ مرداد , ۱۴۰۳  .::.   برابر با : Thursday, 25 July , 2024  .::.  اخبار منتشر شده : 0 خبر
طرح توسعه مکانیزاسیون کشاورزی سالانه به ۹۰ همت اعتبار نیاز دارد

طرح توسعه مکانیزاسیون کشاورزی سالانه به ۹۰ همت اعتبار نیاز دارد

تاریخ انتشار:۱۷ بهمن ۱۴۰۲

رییس گروه برنامه‌ریزی مرکز توسعه مکانیزاسیون گفت: براساس مطالعات انجام شده ۱۱ برنامه اولویت دار برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی پیش بینی شده که اجرای برنامه‌ها به حدود ۹۰همت اعتبار نیاز دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، فریبرز شادبخت، رییس گروه برنامه‌ریزی مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی درباره تسهیلات این حوزه به مهر گفت: تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی در دو بخش قابل تقسیم است. نخست، تسهیلات پرداختی از محل منابع داخلی بانک کشاورزی، تحت عنوان طرح توسعه مکانیزاسیون کشاورزی و دیگری، تسهیلاتی است که در قانون برنامه ششم توسعه و قانون بودجه تحت سرفصل کمک‌های فنی و اعتباری دیده می‌شود.

وی افزود: در سال ۱۴۰۲ تسهیلات کمک‌های فنی و اعتباری سال ۱۴۰۱ ابلاغ شد. مبلغ یارانه تسهیلات ۱۴.۱۴ میلیارد تومان بود که از این عدد ۱۲.۲ میلیارد تومان یارانه تسهیلات از سوی دولت به بانک کشاورزی پرداخت شد. این عدد در معاونت مکانیزاسیون، تحت دو زیر بخش «تسهیلات برای پرداخت فناوری‌های نوین حوزه باغبانی» و «کمک‌های فنی و اعتباری» لحاظ شد.

وی در ادامه سخنان خود اعلام کرد: مبلغ یارانه لحاظ شده برای مکانیزاسیون فناوری‌های نوین حوزه باغبانی مبلغ ۱۰ میلیارد تومان بود که تبدیل به تسهیلات شده و با سود ۱۵ درصد و مدت زمان بازپرداخت ۵ ساله برای خرید ماشین آلات و ادوات در سامانه بارگذاری شد. همچنین عدد تسهیلات این یارانه حدود ۳۵ میلیارد تومان می‌شود.

شادبخت با اشاره به تسهیلات لحاظ شده در بخش دوم مکانیزاسیون کشاورزی گفت: کمک‌های فنی و اعتباری به مبلغ ۲.۲ میلیارد تومان بوده که تسهیلات آن حدود ۴۰ میلیارد تومان می‌شود. این تسهیلات نیز به شرکت‌های خدمات مکانیزاسیون کشاورزی به عنوان تسهیلات سرمایه در گردش با دوره بازپرداخت یک ساله و کارمزد ۱۸ درصد اختصاص می‌یابد.

وی در توضیح تبدیل یارانه دولت به تسهیلات بخش مکانیزاسیون کشاورزی گفت: یارانه در بانک تبدیل به تسهیلات می‌شود تا مبلغ تسهیلات افزایش پیدا کند. به عنوان مثال در حال حاضر سود بانکی ۲۳ درصد است اما با این یارانه برای مکانیزاسیون بخش کشاورزی به ۱۸ درصد می‌رسد.

رییس گروه برنامه‌ریزی مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی در پاسخ به این پرسش که باقی مبلغ ۱۴.۱۴ میلیارد تومان چه زمانی پرداخت می‌شود، گفت: امیدواریم مابه‌التفاوت مصوبه شده پرداخت شود.

شادبخت درباره تسهیلات کمک‌های فنی و اعتباری ۱۴۰۲ هم گفت: موافق نامه‌ها تنظیم شده و مبلغ آن ۱۵.۵ میلیارد تومان بوده که به معاونت برنامه‌ریزی وزارت جهاد کشاورزی ارسال شده است.

تسهیلات ۵ هزار میلیارد تومانی روی زمین مانده است

این مقام دولتی درباره پرداخت تسهیلات ۵ هزار میلیارد تومانی سفر رییس جمهور به آذربایجان شرقی هم گفت: در سفر ریاست جمهوری به استان آذربایجان شرقی و بازدید از کارخانه تراکتورسازی، عنوان شد متقاضی برای خرید ماشین آلات و ادوات کشاورزی زیاد است و کشاورزان به تسهیلات حمایتی نیاز دارند. در همان استان مبلغ ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات برای بخش مکانیزاسیون کشاورزی مصوب شد. این تسهیلات جدا از تسهیلات معمول بوده و مصوبه سفر استانی رییس جمهوری محسوب می‌شود.

رییس گروه برنامه‌ریزی مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: پرداخت ۵ هزار میلیارد تومان از سوی بانک مرکزی به ۱۱ بانک از جمله بانک کشاورزی ابلاغ شد. جلسات مکرر با بانک‌ها برگزار شد اما متأسفانه تا کنون نتیجه‌ای در بر نداشته و موضوع از سوی مرکز توسعه مکانیزاسیون در حال پیگیری است.

وی ادامه داد: دفتر مکانیزاسیون کشاورزی، برش استانی را هم در اختیار بانک‌ها قرار داد و هر یک از ۱۰ بانک نیاز است تا ۴۰۰ میلیارد تومان پرداخت کنند و بانک کشاورزی ۱۰۰۰ میلیارد که مجموع ۵ هزار میلیارد تومان می‌شود.

نیاز بودجه‌ای مکانیزاسیون ۹۰ همت است

رییس گروه برنامه‌ریزی مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: تسهیلات طرح توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی از محل داخلی بانک کشاورزی در سال ۱۴۰۲ تا کنون ۴ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به شعبات بانک کشاورزی در استان‌های کشور ابلاغ شده است. همچنین از این محل مبلغ ۱,۵۷۰ میلیارد تومان از محل تخصیص داده شده جذب گردید.

وی یادآور شد: آنچه در قانون به عنوان تسهیلات بخش مکانیزاسیون دیده شده مبلغ ناچیزی است. بر اساس مطالعات انجام شده ۱۱ برنامه اولویت‌دار برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی پیش بینی شده که یکی از آنها جایگزینی تراکتورها و کمباین‌های فرسوده است. نیاز بودجه‌ای اجرای برنامه‌های مکانیزاسیون کشاورزی حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

شادبخت با بیان اینکه آنچه فعلاً مرکز مکانیزاسیون در حال پرداخت به کشاورزان است از محل منابع داخلی بانک کشاورزی است، گفت: مشکل عمده تسهیلات پرداختی از محل طرح توسعه مکانیزاسیون مربوط به بالا بودن نرخ کارمزد آن بوده که معادل ۲۳ درصد است. این عدد برای بخش کشاورزی خیلی توجیه اقتصادی ندارد.

گفتنی است؛ در حال حاضر نرخ هر تراکتور با توجه به توان و مارک آن در سامانه ۱۲۴ از حدود ۶۵۰ میلیون تومان تا بیش از یک میلیارد تومان قیمت گذاری شده است.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.